Raport z dyżuru

RAPORT Z DYŻURU #1 – TRANSPLANTACJE, NOBEL Z MEDYCYNY I OTYŁOŚĆ

27 października 2019

Internet dosłownie pęka w szwach od artykułów mniej lub bardziej związanych z medycyną, nauką i ochroną zdrowia. Jedne są warte przeczytania, inne najlepiej byłoby usunąć i zapomnieć o ich istnieniu. Chciałbym podzielić się z wami tym, co mnie interesuje, intryguje albo wkurza, dlatego stworzyłem cykl artykułów „Raport z dyżuru”. Zaparzcie więc kawę, usiądźcie wygodnie i zajmijcie się lekturą!
  • Dwudziestego szóstego października obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Z tej okazji Poltransplant wraz z Ministerstwem Zdrowia uruchomiło kampanię „Solidarnie dla Transplantacji”. Więcej o całej akcji możecie dowiedzieć się tutaj.

  • W październiku poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Siłą rzeczy najbardziej interesowało mnie, kto zostanie laureatem w dziedzinie medycyny. W tym roku kapituła wybrała trzech naukowców zajmujących się badaniem procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian. Może i brzmi nudno, ale ich odkrycia przyczyniły się do odkrycia nowych sposobów leczenia anemii czy nowotworów. Więcej przeczytacie tutaj.

  • Po raz pierwszy w historii więcej osób na świecie umiera w wyniku chorób związanych z otyłością, niż z głodem. Czy ta klęska urodzaju dotyka wszystkich po równo? Okazuje się, że nie. Według niedawnego raportu OECD Heavy Burden of Obesity osoby ubogie są zdecydowanie najbardziej narażone na nadwagę. Reprezentanci dolnego kwintyla dochodowego (20 proc. najbiedniejszych) mają o połowę większe „szanse” na nadwagę niż reprezentanci kwintyla górnego (20 proc. najbogatszych). Korelacja między niskim dochodem a nadwagą dotyka szczególnie kobiet. O związku biedy z nadwagą oraz o towarzyszących otyłości konsekwencjach społecznych przeczytacie w najnowszym artykule Piotra Wójcika.

  • Moja przygoda z uniwersytetami nie skończyła się na ukończeniu studiów. Obecnie sam prowadzę ćwiczenia z anatomii człowieka dla studentów pierwszego roku. Nie jest to proste zadanie, bo nauka na studiach znacznie różni się od tej w szkole. Choć jestem wymagający, staram się zachowywać w porządku w stosunku do studentów, ale wiem, że nie jest to powszechna postawa. O nagannych zachowaniach polskich wykładowców napisał ostatnio Łukasz Sakowski z bloga To Tylko Teoria. Warto przeczytać, nawet jeśli studia macie już dawno za sobą.

  • Wybory parlamentarne już za nami. Nowy rząd będzie musiał się zmierzyć z wieloma niezadowolonymi grupami społecznymi. Swoje protesty zapowiadają już nauczyciele i lekarze. Jeśli jakimś cudem przegapiliście, to spójrzcie na spot przygotowany na potrzeby kampanii „Polska to chory kraj” jeszcze przed wyborami. Wniosek jest prosty. Na rozgrywkach politycznych tracimy wszyscy. Większość z nas zdrowie, inni – życie. Więcej o akcji przeczytacie tutaj

Dobrze, że jesteś! 
Jeśli spodobał ci się ten tekst, dołącz do mnie na facebooku 
i instagramie

Może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz