Medycyna

JAK WYGLĄDA SALA OPERACYJNA?

13 listopada 2019
Jak wygląda sala operacyjna

Szpitalne korytarze zawsze są pełne ludzi spieszących z jednego miejsca do drugiego. Jedni szukają pomocy, inni ją niosą. Panuje tu ciągły zgiełk i gwar, cichnący jedynie w nocy. Jednak istnieje też miejsce, które wydaje się należeć do całkowicie innego świata.  Jest nim sala operacyjna.

 

Pacjent na sali operacyjnej

Centralną część sali operacyjnej zajmuje stół operacyjny. Sama nazwa może być nieco myląca i pochodzi z odległych czasów, kiedy chorego rzeczywiście kładziono na prostym, drewnianym stole. Dzisiejsze stoły operacyjne są nieporównywalnie bardziej zaawansowanymi maszynami umożliwiającymi uzyskanie praktycznie dowolnej pozycji pacjenta – na plecach, brzuchu, boku czy na siedząco. To niezwykle ważne, bo nieprawidłowa pozycja chorego utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia wykonanie zabiegu (o czym sam mogłem się już niestety przekonać).stół operacyjny. sala operacyjna

Układając pacjenta trzeba pamiętać o niezliczonych rzeczach. Najważniejsza jest stabilność – chory zsuwający się ze stołu to istny koszmar chirurga. Innymi kwestiami są np. wygoda pacjenta (często przytomnego podczas zabiegu) oraz zapobieganie powstawaniu odleżyn i uciskowi wystających części ciała (szczególnie u mężczyzn), a także możliwość wykonania kontrolnego RTG.

 

Znieczulenie ogólne czy miejscowe?

 

W okolicy głowy chorego zwykle znajduje się kolumna anestezjologiczna, zawierająca najważniejsze elementy niezbędne do kontroli znieczulenia i stanu pacjenta. Dla chirurgów jej wskazania to zwykle czarna magia, ale dla anestezjologów stanowi ona niezwykle istotne źródło informacji. Wbudowany jest w nią respirator przejmujący czynność oddechową chorego, kardiomonitor pokazujący m.in. czynność serca i saturację (czyli poziom natlenienia krwi pacjenta), parowniki do wziewnych leków usypiających oraz wskaźnik głębokości sedacji. Long story short jest tutaj wszystko, czego anestezjolog potrzebuje, żeby kontrolować pacjenta.

 

Stół z narzędziami

Żaden zabieg nie doszedłby do skutku bez odpowiedniego instrumentarium. Narzędzia wymagane do operacji rozkładane są na sterylnych stołach stanowiących królestwo instrumentariuszek. Często zastanawiam się, w jaki sposób radzą sobie one z zestawami zawierającymi po kilkaset specjalistycznych przyrządów. Utrzymanie porządku musi być niezwykle ciężkim zadaniem!

Sala operacyjnaPodczas naszych operacji narzędzia dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to narzędzia ogólne, wśród których znajdują się przyrządy używane w każdym zabiegu. Są tutaj noże, pęsety, peany, kochery, raspatory, luery, picusie, młotki, płaskoszczypy, druty czy wiertarki (szczerze mówiąc, mimo wymyślnych nazw, narzędzia ortopedyczne nie różnią się zbytnio od tych używanych w warsztatach). Druga kategoria to narzędzia specjalistyczne, czyli te przeznaczone do konkretnego zabiegu. Ich ilość i kształty zależą od konkretnego typu operacji. Firmy dostarczające instrumentarium specjalistyczne prześcigają się w pomysłach na to, jak odróżnić się od innych i dostarczyć najlepszy i najwygodniejszy sprzęt… W teorii. W praktyce część zestawów jest naprawdę udana, a inne sprawiają tyle problemów, że jedynym marzeniem jest wyrzucić je przez okno.

 

Cała reszta przydatnych rzeczy

Sala operacyjna musi być nieustannie dostosowywana do nowych wymagań, wszak chirurgia nieustannie się zmienia. Kiedyś prym wiodły zabiegi otwarte, dziś ustępujące operacjom małoinwazyjnym. Tak samo jest z ortopedią. Otwarte repozycje i zespolenia powoli ustępują miejsca zabiegom z minimalnym uszkodzeniem tkanek. Często nie potrzebujemy już wielkich cięć – wystarczy kilka małych dostępów. Techniki te mają niewątpliwe zalety. Rany pooperacyjne znajdują się wtedy daleko od złamania, więc goją się znacznie łatwiej, rzadziej ulegają infekcjom i sprawiają pacjentowi mniejszy ból. Minusem jest brak bezpośredniego wglądu w miejsce złamania, dlatego do kontroli ustawienia odłamów musimy wykorzystywać monitor RTG.

Sam aparat rentgenowski ma kształt ramienia w kształcie litery C z lampą rentgenowską z jednej strony i detektorem z drugiej. Ramię może poruszać się w każdej osi, dzięki czemu możemySala operacyjna otrzymać zdjęcia wykonane w różnych płaszczyznach. Uzyskane obrazy są natychmiast dostępne na podłączonym do ramienia wyświetlaczu. Mając nieco wprawy można z nich wyczytać całkiem sporo informacji, chociaż wymaga to dużo doświadczenia i wyobraźni przestrzennej.

Ważne miejsce na naszych salach  zajmuje także komputer. Otwieramy na nim wyjściowe zdjęcia RTG albo skany tomografii komputerowej, które pomagają nam w nawigacji podczas zabiegu. I jeszcze jedna funkcja komputera – można na nim puścić ulubioną muzykę.

Poza wymienionymi rzeczami, sala operacyjna pełna jest jeszcze szafek wypełnionych najczęściej używanymi lekami, materiałami opatrunkowymi, płynami, nićmi i tysiącem innych przedmiotów. Dzięki temu, że są blisko możemy ich użyć od razu, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

To nie wszystko

Oczywiście nie dałem rady wymienić wszystkich przedmiotów znajdujących się na sali operacyjnej. Wiele zabiegów rządzi się swoimi prawami i wymaga specjalnych narzędzi. Często wykorzystuje się kolumny do laparo- albo artroskopii, mikroskopy zabiegowe a także śródoperacyjne USG. Wybór jest naprawdę ogromny i zależy od potrzeb i umiejętności chirurga (niestety zwykle także od majętności szpitala).

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj wpisy o tym jak przebiega operacja oraz jacy ludzie przy niej pracują.

 

Dobrze, że jesteś! 
Jeśli spodobał ci się ten tekst, dołącz do mnie na facebooku 

https://www.facebook.com/30ucisniec/

grupie 30 uciśnięć – medycyna bez tajemnic
https://www.facebook.com/groups/497178084208741

i instagramie

https://www.instagram.com/30ucisniec.pl/

 

Zdjęcia pochodzą ze stron

Marcel Scholte on Unsplash
http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,17247769,Ile_kosztuje_nowa_sala_operacyjna.html?disableRedirects=true
https://www.surgicalonline.com/shop/dental-instruments/bone-rongeurs/luer-bone-rongeurs-16cm-curved-surgical-orthopedic/
https://www.medipment.pl/produkt/GE-Healthcare-Brivo-OEC-850-35671

 

Może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz