Raport z dyżuru

RAPORT Z DYŻURU #2 – WCZEŚNIAKI, WKURZAJĄCE REKLAMY, NOWA GRUPA NA FB ORAZ CZARNA ŚMIERĆ

17 listopada 2019

wcześniak
Dzisiaj w Raporcie z dyżuru przeczytacie o światowym dniu wcześniaka, procesie o honor wszystkich lekarzy i najbardziej denerwujących reklamach farmaceutycznych. Zapraszam was też do dołączenia do grupy 30 uciśnięć – medycyna bez tajemnic. Na koniec dowiecie się także o ostatnich przypadkach dżumy.
Co warto zobaczyć?

17 listopada obchodzimy w Polsce światowy dzień wcześniaka, czyli dziecka urodzonego przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Wcześniactwo wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, z których liczne zagrażają życiu noworodka, dlatego tak ważna jest profesjonalna opieka nad samym dzieckiem, ale także nad jego rodziną. Zajmuje się tym między innymi Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Jeśli szukacie pomocy, albo chcecie po prostu poczytać o wcześniactwie zajrzyjcie pod ten adres
Co mnie mierzi w reklamie Hepaslimin? Przede wszystkim zestawienie preparatu na wątrobę i odchudzanie w jednym jest w mojej ocenie nieodpowiedzialne. Problemy z wątrobą to poważna sprawa i nie powinna być traktowana na równi z chęcią zrzucenia paru dodatkowych kilogramów. Dodatkowo, w moim odczuciu promocja Hepaslimin uczy lekceważenia skutków ubocznych, przez co ma działanie antyedukacyjne. Weź sobie tabletki na wątrobę i odchudzanie i będzie w porządku. Niestety, ale tak to nie działa. Was też denerwują reklamy suplementów? Zajrzyjcie do artykułu Łukasza Sakowskiego o najgłupszych polskich reklamach farmaceutycznych.
„W prywatnych wiadomościach na FB nazwano mnie kurwą i zdrajcą.Znalazły się tam wszystkie możliwe superlatywy, jakie tylko przyjdą panu do głowy” – mówi nam dziś dr Pikulska. W artykule portalu OKO.press przeczytacie o niemilknących echach protestu rezydentów z 2017 roku. Wtedy właśnie telewizja publiczna wzięła sobie za cel gnojenie uczestników strajku a wszyscy młodzi lekarze usłyszeli padające z ław sejmowych słowa „niech jadą!”. 19 listopada rozpoczyna się w Warszawie proces Katarzyny Pikulskiej przeciwko TVP i jej oszczerstwom.
Na fb pojawiła się nowa grupa! 30 uciśnięć – medycyna bez tajemnic to miejsce, gdzie i wy możecie zabrać głos, podzielić się swoimi wątpliwościami albo zapytać o to, co dla was ważne. Dołączajcie już dziś!
Wyobraź sobie, że twoje kilkuletnie oczekiwanie na planowy zabieg właśnie dobiega końca. Termin przyjęcia? Powiedzmy grudzień 2019. Kilka dni przed wyznaczoną datą dowiadujesz się, że jednak nie zostaniesz przyjęty, bo szpitalny kontrakt się skończył. Dlaczego tak jest? NFZ nie chce płacić szpitalom za nadwykonania, pracę ponad ustalony na początku roku limit. Same szpitale, i tak już zadłużone na wiele milionów, nie mogą sobie pozwalać na dalsze straty. A kolejka cały czas rośnie. O tym zjawisku przeczytacie w artykułach Rzeczpospolitej. Szpitale wstrzymują przyjęcia pacjentów i Ryczałt każe oszczędzać na chorych.
Skoro już jesteśmy przy pieniądzach, to jeszcze jeden przykład. Największy lubelski szpital, wysokospecjalistyczna jednostka z centrum urazowym oraz klinikami kardio- czy neurochirurgii musi drastycznie ciąć koszty. Więcej dowiecie się ze strony TOK FM.
Na koniec jeszcze o powrocie jednej z najgorszych chorób w historii człowieka. Wg szacunków ostatnia epidemia czarnej śmierci spowodowała zgon 30-60% ludności Europy, powracając w późniejszych latach i systematycznie powiększając bilans ofiar. Dżuma nigdy nie została eradykowana, dlatego na pewno jeszcze o niej usłyszymy, tak jak o dwóch ostatnich przypadkach w Chinach. Więcej o czarnej śmierci możecie się też dowiedzieć z filmu, który pewien czas temu pojawił się na kanale Historia bez cenzury.

Dobrze, że jesteś! 
Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o medycynie, dołącz do mnie na facebooku 

Photo by Hush Naidoo on Unsplash

Może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz