RAPORT Z DYŻURU #3

02 lutegoPoczątek roku zawsze jest czasem na podsumowania i wysnuwanie pomysłów na zmiany. To dotyczy także ochrony zdrowia. W styczniu to wyciąganie wniosków zostało nieco przysłonięte przez pochodzący z Chin koronawirus, który rozprzestrzenia się w całkiem sporym tempie i znajduje się na pierwszych miejscach wszystkich serwisów informacyjnych. Sam uważam, że panika jest nieco przedwczesna, ale pojawiają się pytania, czy Polska i Świat są przygotowane na pojawienie się nowej epidemii. O tym wszystkim przeczytacie w najnowszym Raporcie z dyżuru.

Linki, w które warto kliknąć:


Zaczniemy od naczelnego znachora i szkodnika naszego kraju, czyli Jerzego Zięby i jego sposobów na leczenie zakażeń koronawirusem. Do jego opinii nie da się podejść inaczej jak z mieszaniną niedowierzania i politowania, dlatego podrzucam wam tekst z ASZ dziennika. Oczywiście nie bierzcie tego tekstu na poważnie, tak samo jak opinii Jerzego Z. 


Swoją drogą czasami ciężko oddzielić fake newsy od faktów. Potrzeba na to sporo czasu i pewnej wiedzy, żeby oddzielić ziarno od plew. Na szczęście w dobie Internetu możemy pozwolić, by ktoś zrobił to za nas. Na blogu To tylko teoria pojawił się tekst przytaczający sprawdzone wiadomości i obalający mity na temat 2019-nCoV. Muszę przyznać, że cały wpis to kawał świetnej roboty! 
Nie podzielam prawicowych i narodowościowych poglądów tygodnika Do Rzeczy, ale czasami uda im się napisać coś wartościowego. W artykule znajdziecie krótkie podsumowanie sukcesów, które odnieśli polscy lekarze w 2019 roku. Naprawdę mamy się czym pochwalić! 


Od lat najtęższe głowy menagerów ochrony zdrowia zastanawiają się jak zmniejszyć kolejki do lekarzy, w szczególności specjalistów. Pojawiały się już pomysły e-skierowań, partycypacji w kosztach czy zwiększenia uprawnień lekarzy rodzinnych. Teraz przyszedł czas na kary za niestawienie się na wizytę. O projekcie możecie przeczytać tutaj. Jak myślicie, dobry pomysł? 

O podniesieniu płacy minimalnej mówiono już bardzo dużo. Nie zawsze w dobrym kontekście. Sam uważam, że ten pomysł przyniesie znacznie więcej szkód niż pożytku – już teraz widzimy szybko rosnącą inflację (pojawił się nawet pomysł rewaloryzacji 500+) i upadanie małych przedsiębiorstw przytłoczonych kosztami pracy. Pojawiają się także kolejne absurdy – ludzie o specjalistycznym wykształceniu i ogromnej odpowiedzialności zarabiają tyle samo, albo nawet mniej niż osoby wykonujące proste zawody nie wymagające wiedzy, odpowiedzialności ani wysokich umiejętności. W takiej sytuacji znaleźli się na przykład nauczyciele i lekarze stażyści. Pensja w innych zawodach zaczyna się niebezpiecznie zbliżać do minimalnej krajowej. Osytuacji lekarzy stażystów przeczytacie tutaj.


Wróćmy jeszcze do 2019-nCoV. W obliczu zagrażającej epidemii trzeba się zastanowić, czy jesteśmy na nią gotowi. Obszerną analizę przygotował portal Rynek Zdrowia – przeczytacie ją pod tym linkiem. 


Słyszeliście już o ospa party? Pewnie tak, więc przygotujcie się na najnowszy trend - koronawirus party! Niestety, jest to zabawa tylko dla wybranych, bo nie każdego będzie stać na lot do Chin.Dobrze, że jesteś! 
Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o medycynie, dołącz do mnie na facebooku 

Photo by Zhipeng Ya on Unsplash

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.