KORONAWIRUS – JAK PRAWIDŁOWO UŻYWAĆ MASECZEK I RĘKAWICZEK

16 kwietnia

maseczka, rękawiczki

Zalecenia dotyczące noszenia maseczek zmieniały się już wielokrotnie. WHO początkowo zalecało je tylko chorym i personelowi medycznemu, a następnie,  przyznało, że ich powszechne noszenie może zmniejszyć ilość zachorowań, poprzez ograniczanie transmisji wirusa od osób bezobjawowych. Podobną opinię miał nasz minister zdrowia. Także badania nie są jednoznaczne, co jest prawdopodobnie spowodowane brakiem czasu na przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia. Szczerze mówiąc, nie dziwię się jednak zmianom w zaleceniach – często jest tak, że w miarę pojawiania się nowych przesłanek albo wyników, medycyna modyfikuje swoje zalecenia. 

Od pewnego czasu mamy obowiązek używania jednorazowych rękawiczek podczas robienia zakupów. Od dziś, pojawiając się w przestrzeni publicznej, musimy mieć zakryte usta i nos. Jakkolwiek stosowanie tych środków ochrony wydaje się proste, to niewielu osobom udaje się uniknąć błędów. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych rad, jak prawidłowo używać maseczek i rękawiczek.

Na początek

Po pierwsze, większość środków ochrony osobistej (PPE) jest jednorazowa. W żaden sposób nie nadają się one do dezynfekcji i ponownego użycia, a próby wielokrotnego wykorzystania wiążą się ze znacznym spadkiem skuteczności ochrony i wzrostem niebezpieczeństwa zakażenia.

Po drugie, nie obdarzaj swoich rękawiczek i maseczek zbyt wielkim zaufaniem. Żadne z zabezpieczeń nie daje stuprocentowej ochrony przed wirusem. Co więcej, bardzo wiele przypadków skażenia zdarza się podczas zdejmowania środków ochrony, więc w momencie, w którym mamy złudne poczucie bezpieczeństwa. Aby lepiej zapobiegać zachorowaniom, pamiętajcie, że stosowanie rękawiczek nie zwalnia z obowiązku częstego mycia oraz dezynfekcji rąk.

Po trzecie, przestań dotykać swojej twarzy. Podawane w badaniach wyniki nieco się różnią, ale można założyć, że każdy z nas dotyka twarzy przynajmniej 23 razy na godzinę, z czego 44% dotknięć dotyczy błony śluzowej a więc struktury, którą patogeny pokonują znacznie łatwiej niż skórę. Powstrzymanie się od dotykania twarzy nie jest łatwe, ale konieczne. A w razie, gdybyś się jednak zapomniał/zapomniała – zawsze miej czyste, umyte ręce.

I, w końcu, po czwarte, jeśli nie masz możliwości umycia rąk, zastosuj płyn dezynfekujący. Kupując go, zwróć uwagę na skład - według zaleceń płyn powinien zawierać co najmniej sześćdziesiąt procent alkoholu etylowego. Aktualna sytuacja sprzyja fałszerstwom i wyłudzeniom, dlatego uważajcie co kupujecie.

Jak używać maseczek

Już samo założenie maseczki, jeśli zrobimy to nieprawidłowo, może stanowić dla nas ryzyko. Koniecznie musimy się upewnić, że nasze ręce są czyste – nie chcemy przecież zostawić cząstek wirusa na materiale przez który będziemy oddychać przez najbliższy czas. Upewnijmy się także, że prawidłowo przechowujemy maski, chroniąc je przed wilgocią, kurzem albo innymi zanieczyszczeniami. W ten sposób nie tylko zwiększymy ich skuteczność, ale także zapobiegniemy przedostawaniu się do naszych dróg oddechowych szkodliwych substancji, innych niż koronawirus.

Kolejną kwestią jest samo noszenie maseczki. Powinniśmy się upewnić, że szczelnie zakrywa ona nos oraz usta – w tym celu dopasujmy do nosa kawałek blaszki wbudowany w maskę oraz dobierzmy troki/gumki odpowiedniej długości. Raz założona maska powinna już zostać na swoim miejscu – nie przesuwajmy jej na czoło albo szyję. Dlaczego? Te obszary skóry musimy uznać za „brudne”, prawdopodobnie zanieczyszczone wirusem. Jeśli taka maska powędruje z powrotem na twarz, sami fundujemy sobie ryzyko zakażenia.

Filtry i membrany umieszczone w maskach potrafią zatrzymać wiele zanieczyszczeń, ale istnieje jeden warunek ich skuteczności. Muszą być suche. Wydychana z płuc para wodna powoduje, że maska wilgotnieje i przestaje spełniać swoje zadanie. Jedynym wyjściem jest wtedy zmiana maski na nową. Suszenie nic nie da – raz zawilgotniały materiał na stałe traci swoje właściwości ochronne i nie nadaje się do dalszego użytku. Problem nie znika w przypadku materiałowych masek wielorazowych. Choć po użyciu nie trzeba ich wyrzucać, to należy zadbać o ich dezynfekcję. Aktualnie zaleca się ich pranie w wodzie o temperaturze co najmniej 60 stopni, z dodatkiem detergentu.

Na grafice poniżej możecie zobaczyć jak prawidłowo założyć i zdjąć swoją maseczkę.Jak prawidłowo używać rękawic ochronnych

Mam wrażenie, że prawidłowe używanie rękawiczek jest znacznie trudniejsze od noszenia masek, bo mamy tendencję do dotykania i sięgania po wszystko co nam aktualnie potrzebne. Przez to nieprawidłowe zachowanie możemy łatwo roznieść zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni rękawiczek i stworzyć niebezpieczeństwo dla siebie lub dla swoich bliskich. A więc, jak prawidłowo nosić rękawice ochronne?

Uznaj rękawiczki za rzeczy „brudne”, potencjalnie przenoszące na swojej powierzchni wirusy albo inne patogeny. Powstrzymaj się więc od dotykania rzeczy „czystych” – telefonu (!), portfela, ubrań, urządzeń w domu a nawet klamek od samochodu. Wydaje się to trudnym zadaniem, a jednak jest możliwe do zrealizowania. Dobrym sposobem jest założenie jednej rękawiczki – wtedy jedną, „brudną”, ręką możemy dotykać potencjalnie zanieczyszczonych rzeczy, a drugą, „czystą”, na przykład obsługiwać telefon.

Regularnie sprawdzaj czy rękawiczki nie są uszkodzone – wykonuje się je zwykle z cienkiego lateksu albo nitrylu, które są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zobaczysz, że rękawiczka uległa przedarciu, wyrzuć ją, a przed założeniem nowej umyj lub zdezynfekuj ręce
.
Naucz się prawidłowo zakładać i ściągać rękawice – tak jak na grafice poniżej. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa! Jeśli nie masz w tym wystarczająco dużo wprawy, łatwo popełnić błąd, więc najlepiej przećwicz całą procedurę „na sucho”.Bądź bezpieczny

Przed nami jeszcze wiele tygodni (jeśli nie miesięcy) większych lub mniejszych ograniczeń. Zasady bezpieczeństwa mogą być czasami uciążliwe i trudne do spełnienia, ale nie powstały po to, żeby zrobić komuś na złość – opracowano je by ratować życia. Zdobądźcie się więc na jeszcze trochę wysiłku i zostańcie w domu.


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.