Pierwsza pomoc

KLESZCZE – JAK SIĘ CHRONIĆ?

20 maja 2020

Chociaż wampiry, tak ochoczo pokazywane w filmach, nie istnieją, na swojej drodze spotkamy wielu krwiopijców. Czasami będą to nieprzychylni nam ludzie, innym razem zwierzęta. Niestety, nie ma wątpliwości, że kleszcze są plagą ostatnich lat. Ocieplający się klimat sprzyja ich rozmnażaniu, a także dłuższemu okresowi żerowania. Konsekwencją jest upowszechnienie i coraz częstsze występowanie chorób odkleszczowych, z których najczęstsze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Obie z nich są groźne i obie mogą spowodować uszkodzenie naszego najcenniejszego organu – mózgu. A więc, jak chronić się przed kleszczami i konsekwencjami ich ugryzień? Kluczem jest profilaktyka.

 

Ubierz się odpowiednio

To najprostszy, najtańszy i bardzo skuteczny sposób. Ubranie na wyprawy do lasu powinniśmy dobierać tak, żeby zakrywało jak  największy obszar skóry. Wysokie buty, długie spodnie i skarpety, koszula z długim rękawem znacząco zmniejszą ryzyko ugryzienia przez kleszcze. Nie bez znaczenia jest także kolor. Nasze ubranie powinno być jasne – w ten sposób łatwiej nam będzie dojrzeć chodzące po nim stawonogi i usunąć je nim wszczepią się w skórę.

 

Kleszcze nie lubią DEET

Istnieje wiele środków mających na celu odstraszanie owadów i pajęczaków. Najpopularniejsze z nich zawierają związek zwany DEET, który jest skutecznym repelentem, lecz może powodować podrażnienia skóry. Osobiście, po kilku wyprawach do Azji stosuję preparaty o stężeniu 50%, jednak na polskie warunki wystarczające powinny być płyny o mniejszej koncentracji. Środków zawierających DEET nie powinno się używać na skórę małych dzieci, ale w aptekach znajdziecie także mniej podrażniające skórę roztwory, oparte m.in. na olejkach eterycznych. Pamiętajcie, że przed użyciem każdego repelentu należy zapoznać się ze środkami ostrożności i przeciwwskazaniami, tak aby nie narażać się na przykre konsekwencje.

 

Przebywaj w odpowiednich miejscach

Kleszcze lubią przebywać na długich źdźbłach trawy, krzewach i listowiu znajdujących się w lasach, na niekoszonych łąkach lub brzegach rzek oraz przy ścieżkach, bo tam najczęściej znajdują żywicieli. Tam powinieneś zachować szczególną ostrożność. Insekty te nie wspinają się wyżej niż 1,5 metra, więc  obawa przed kleszczami spadającymi z drzew jest bezpodstawna.

 

Dokładnie szukaj kleszczy, a później umyj całe ciało

Po powrocie należy poświęcić chwilę na dokładne obejrzenie naszej skóry. Najlepiej jeśli pomoże nam w tym inna osoba. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca takie jak pachy, pachwiny i zgięcia kolan, obszar wokół brzucha i piersi oraz linię włosów i szyję. W tych miejscach skóra jest delikatna i dobrze ukrwiona, więc stanowi ulubione miejsce żerowania kleszczy.

Dobrym pomysłem jest także wzięcie prysznica i dokładne umycie całego ciała gąbką. W ten sposób mechanicznie usuniemy te insekty, które przeoczyliśmy podczas oglądania. Jest to czynność tym ważniejsza, że niektóre formy kleszczy (np. nimfy) mogą być bardzo drobne i trudne do zauważenia.

 

Twój czworonóg też może mieć kleszcze!

Jeśli na spacery zabierasz swojego psa, zabezpiecz go przed ugryzieniami insektów, kupując specjalną obrożę albo używając przeznaczonych do tego płynów. W ten sposób nie tylko uchronisz pupila przed, często śmiertelnymi, konsekwencjami chorób odkleszczowych, ale także zabezpieczysz siebie – odpadające, np. od sierści psa, kleszcze będą bardzo intensywnie szukały kolejnych żywicieli.

 

Zaszczep się

Ryzyko ugryzienia przez kleszcza można zminimalizować, ale nie da się go całkowicie wykluczyć. Istnieje jednak sposób, by dodatkowo zmniejszyć ryzyko infekcji już po ugryzieniu – szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jeszcze z zajęć na uniwersytecie pamiętam, że to szczególnie przykra choroba atakująca ośrodkowy układ nerwowy i powodująca liczne, czasami trwałe, powikłania neurologiczne, a u 1 na 100 osób śmierć.

Obecnie na rynku dostępne są dwa preparaty, kosztujące około 100 złotych za dawkę. Aby uzyskać trwałą odporność należy przyjąć trzy dawki, a następnie dawkę przypominającą po 3-5 latach. Szczegółowy schemat zależy od preparatu i oczekiwanych efektów, dlatego o dokładnym kalendarzu szczepień decyduje lekarz. Jeśli chcesz znać moje zdanie o szczepieniach, zajrzyj tutaj.

Niestety, szczepionka przeciwko boreliozie nie została jeszcze opracowana, choć niedawno pojawiły się doniesienia, że niedługo może ona trafić do sprzedaży.

 

 

Myślę, że to wystarczy, jeśli chodzi o najważniejsze zasady zapobiegania ugryzieniom i chorom odkleszczowym. A może Wy macie inne pomysły albo przemyślenia?

 

 

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o medycynie, dołącz do mnie na facebooku 

https://www.facebook.com/30ucisniec/

grupie 30 uciśnięć – medycyna bez tajemnic

https://www.facebook.com/groups/497178084208741

i instagramie

https://www.instagram.com/30ucisniec.pl/

 

 

 

Pisząc poniższy artykuł korzystałem z następujących źródeł

  1. https://ecdc.europa.eu/en/disease-vectors
  2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/66751,odkleszczowe-zapalenie-mozgu
  3. https://indeks.mp.pl/leki/subst.php?id=2110
  4. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/kleszczowe-zapalenie-mozgu/
  5. https://www.pfizerpro.com.pl/sites/default/files/fsme-immun_0.5ml_ll-pld_31.07.2017.pdf

Może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz