Codzienność

KORONACELEBRYCI I LGBT-SCEPTYCY. JAK PODŁOŚĆ RZĄDZI MEDIAMI

16 czerwca 2020

Chęć i potrzeba zdobycia albo podtrzymania popularności potrafi popchnąć człowieka do rzeczy nie tyle zwyczajnie złych, co absurdalnych i podłych. Od lat widać to w polityce (ostatnio wyraźniej przy okazji kampanii wyborczej), a od niedawna także w medycynie i jej celebrytyzacji.

 

Nie człowiek, więc kto?

Strategia dziel i rządź znana jest od wieków. Jeśli twoje poparcie spada, należy znaleźć wroga, przeciwko któremu zjednoczysz swoich popleczników i utrzymasz się u władzy. Amerykanie usilnie tropili komunistów, komuniści polowali na burżuazję, hitlerowcy na Żydów, Koreańczycy z północy na wrogów narodu.

Niedawno partia rządząca, zauważając znaczny spadek poparcia, postanowiła sięgnąć po tę sprawdzoną strategię i znaleźć kolejnego wroga Polski (kolejnego, bo temat uchodźców już jest nieaktualny).

Kilka dni temu Jacek Żalek, poseł Zjednoczonej Prawicy, z hukiem wyleciał z programu publicystycznego po słowach „LGBT to nie ludzie, to ideologia” (swoją drogą zauważyłem, że serwisy informacyjne lubią cytować tylko pierwszą część zdania, pomijając drugą). W ten sposób został otwarty front wielkiej wojny polsko-polskiej.  Z jednej strony politycznej barykady na posła posypały się słowa potępienia, z drugiej pojawiło się zażarte wsparcie od posła Czarnka (którego sprawę już rozpatruje rzecznik dyscyplinarny KUL) i od ubiegającego się o reelekcję, żałośnie miotającego się w tłumaczeniach, prezydenta

Nie zrozumcie mnie źle. Mierżą mnie niepisane zakazy mówienia o rzeczach kontrowersyjnych i poprawność polityczna. Potrafię wypowiedzieć i obronić swoje zdanie. A próby  schowania głowy w piasek, bo komuś może zrobić się przykro uważam za żałosne (videp rzypadek HBO MAX i „Przeminęło z wiatrem”).

Jestem zagorzałym zwolennikiem dyskusji opartej na merytoryce i faktach, także tych niewygodnych. Takie działania prowadzą do rozwoju społeczeństwa i wzrostu poziomu życia. Dyskusje, w żadnym wypadku, nie powinny omijać homoseksualizmu czy rasizmu, ba! nie powinny unikać konstruktywnej (i jak najbardziej zasłużonej) krytyki wielu zachowań zinstytucjonalizowanej religii, mniejszości seksualnych, ruchów społecznych itp.

Przestańmy więc grać na najbardziej prymitywnych emocjach. Odpuśćmy sobie wywoływanie nienawiści, wstrętu, żalu i poczucia winy. Odmawianie komuś człowieczeństwa, to domena systemów totalitarnych, gardzących każdą odmiennością. Degradacja osoby do poziomu rzeczy, sugeruje, że możemy się jej bezkarnie pozbyć, zniszczyć, wymazać i nie czuć przy tym wyrzutów sumienia. Tak było w III Rzeszy i Związku Radzieckim, tak dalej jest w Chinach i Korei Północnej. Na pewno chcemy iść tą drogą?

 

A może medycyna celebrycka?

Daniel Kahneman w swojej książce „Pułapki myślenia” pisze o błędach poznawczych, którym tak bardzo lubi ulegać nasz umysł. Wspomina tam także o efekcie Dunninga-Krugera, który w skrócie mówi, że ludzie słabo wykształceni w danej dziedzinie mają tendencję do znacznego przeceniania swojej wiedzy.

Chyba największymi ofiarami tego efektu stali się celebryci, którzy po dorwaniu się do Twittera, Facebooka, Instagrama i telewizji śniadaniowych postanowili uzyskać trochę rozgłosu. W końcu nie ważne co, ważne, że mówią.

Zaczęło się od Edyty Górniak i jej wyzwania rzuconego ministrowi Szumowskiemu. Chęć dyskusji piosenkarki, czerpiącej wiedzę o medycynie z Google z profesorem wydaje się nie tyle śmieszna, co żenująca i absurdalna. Prawdziwym hitem, były jednak stwierdzenia celebrytki, że „woli odejść z tego świata, niż dać sobie wstrzyknąć coś, czego nie zna” (odważne słowa kogoś, kto nie stronił od botoksu) oraz, że wiara w chorobę zakaźną wywołuje komórki rakowe.

Absurdalność tego ostatniego stwierdzenia przekracza wszelkie możliwe skale.

Górniak nie była jedyną celebrytką, która postanowiła nakarmić publikę głupotami. Swoje trzy grosze dołożyli Magda Gessler, Ivan Komarenko, Doda, Viola Kołakowska, Wojciech Brzozowski i wielu, wielu innych.

Powiedzmy sobie szczerze. Nie istnieją w naszym języku wyrażenia wystarczająco mocno potępiające te niezgodne z jakąkolwiek nauką wypowiedzi. Powielając niesprawdzone teorie spiskowe ci „celebryci” wprowadzają idiotyczny zamęt i chaos, a ich ogromne zasięgi w mediach tylko pogarszają całą sytuację.

 

Krzyczmy głośno

Mówi się, że zło zwycięża, gdy dobrzy ludzie nic nie robią. To prawda. Naszym zadaniem jest głośno krzyczeć z każdym razem, kiedy głupota próbuje zawładnąć umysłami ludzi. Nie bójcie się odzywać, walczyć o fakty. Wiara w idiotyzmy nie jest prywatną sprawą, bo szkodzi nam wszystkim.

 

 

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o medycynie, dołącz do mnie na facebooku

https://www.facebook.com/30ucisniec/

grupie 30 uciśnięć – medycyna bez tajemnic

https://www.facebook.com/groups/497178084208741

i instagramie

https://www.instagram.com/30ucisniec.pl/

 

 

 

 

 

Pisząc poniższy artykuł korzystałem z następujących źródeł

  1. https://wyborcza.pl/7,75410,25959767,dopoki-zyje-nie-dam-sie-zaszczepic-edyta-gorniak-i-inni.html
  2. https://www.donald.pl/artykuly/eDrTiP4q/edyta-gorniak-u-roli-dopoki-zyje-nie-dam-sie-zaszczepic
  3. https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25955018,zlapac-wirusa-od-gorniak-to-zaszczyt.html
  4. https://noizz.pl/spoleczenstwo/koronawirus-w-polsce-pokazalismy-ekspertowi-co-o-koronawirusie-wygaduja-celebryci/h8kgrh8
  5. https://www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fjacek-zalek-wyjasnia-czym-jest-ideologia-lgbt-i-jak-w-imie-wolnosci-wyklucza-6521001957918849a&nil&src01=6a4c8&c=96
  6. https://tvn24.pl/polska/prezydent-andrzej-duda-o-lgbt-komentarze-zagranicznych-mediow-4609963
  7. https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2020/06/10/hbo-max-usuwa-przeminelo-z-wiatrem/
  8. https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-posel-pis-przemyslaw-czarnek-o-lgbt-nie-sa-rowni-ludziom-nor,nId,4553693
  9. https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-15/kul-odcina-sie-od-slow-posla-czarnka-o-lgbt/
  10. https://noizz.pl/lifestyle/wojciech-brzozowski-w-tvp-kasjerki-sa-odporne-na-koronawirusa/jbd32qf

 

Photo by Scheier .hr on Unsplash

Może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz