Medycyna

MASECZKI I RĘKAWICZKI – JAK NOSIĆ?

16 lipca 2020
Jak nosić maseczki?

Maseczki stały się naszą codziennością. Zalecenia dotyczące ich noszenia zmieniły się już wielokrotnie. Początkowo, WHO zalecało je tylko chorym i personelowi medycznemu, a następnie przyznało, że ich powszechne noszenie może zmniejszyć ilość zachorowań ograniczając transmisję wirusa od osób bezobjawowych. Podobną opinię miał nasz minister zdrowia. Badania dalej nie są jednoznaczne, stąd częste zmiany w zaleceniach – medycyna często zmienia swoje wskazania w miarę pojawiania się nowych danych.

Już od kilku miesięcy, pojawiając się w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Nakaz stosowania jednorazowych rękawiczek już nie obowiązuje, ale dalej wiele osób zakłada je np. podczas robienia zakupów  Jakkolwiek stosowanie tych środków ochrony wydaje się proste, to niewielu osobom udaje się uniknąć błędów. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych rad, jak prawidłowo używać maseczek i rękawiczek.

 

Maseczki i rękawiczki – zasady stosowania

Po pierwsze, większość środków ochrony osobistej (PPE) jest jednorazowa i zdatna do użycia przez stosunkowo krótki czas. W żaden sposób nie nadają się one do dezynfekcji, a próby wielokrotnego wykorzystania wiążą się ze znacznym spadkiem skuteczności ochrony i wzrostem niebezpieczeństwa zakażenia.

Po drugie, nie należy obdarzać swoich rękawiczek i maseczek zbyt wielkim zaufaniem. Żadne z zabezpieczeń nie daje stuprocentowej ochrony przed wirusem. Co więcej, bardzo wiele przypadków skażenia zdarza się podczas zdejmowania środków ochrony, więc w momencie, w którym mamy złudne poczucie bezpieczeństwa. Aby lepiej zapobiegać zachorowaniom, pamiętajcie, że stosowanie rękawiczek nie zwalnia z obowiązku częstego mycia oraz dezynfekcji rąk.

Po trzecie, nie dotykaj swojej twarzy. Podawane w badaniach wyniki nieco się różnią, ale można założyć, że każdy z nas dotyka twarzy przynajmniej 23 razy na godzinę, z czego 44% dotknięć dotyczy błony śluzowej a więc struktury, którą patogeny pokonują znacznie łatwiej niż skórę. Powstrzymanie się od dotykania twarzy nie jest łatwe, ale konieczne. A w razie, gdybyście się jednak zapomnieli – zawsze miejcie czyste, umyte ręce.

Po czwarte, jeśli nie macie możliwości umycia rąk, zastosujcie płyn dezynfekujący. Kupując go, zwróćcie uwagę na skład – według zaleceń płyn powinien zawierać co najmniej sześćdziesiąt procent alkoholu etylowego. Aktualna sytuacja sprzyja fałszerstwom i wyłudzeniom, dlatego uważajcie co kupujecie.

 

Jak stosować maseczki?

Już samo założenie maseczki, jeśli zrobicie to nieprawidłowo, może stanowić dla was ryzyko. Koniecznie należy się upewnić, że macie czyste ręce  – nie chcecie przecież zostawić cząstek wirusa na materiale przez który będziecie oddychać przez najbliższy czas. Upewnijcie się także, że prawidłowo przechowujecie maski, chroniąc je przed wilgocią, kurzem albo innymi zanieczyszczeniami. W ten sposób nie tylko zwiększycie ich skuteczność, ale także zapobiegniecie przedostawaniu się do dróg oddechowych szkodliwych substancji, innych niż koronawirus.

Kolejną kwestią jest samo noszenie maseczki. Upewnijcie się, że szczelnie zakrywa ona nos oraz usta – w tym celu dopasujcie do nosa kawałek blaszki wbudowany w maskę oraz dobierzcie troki/gumki odpowiedniej długości. Raz założona maska powinna już zostać na swoim miejscu – nie przesuwajcie jej na czoło albo szyję. Dlaczego? Te obszary skóry musimy uznać za „brudne”, prawdopodobnie zanieczyszczone wirusem. Jeśli taka maska powędruje z powrotem na twarz, sami fundujecie sobie ryzyko zakażenia.

Filtry i membrany umieszczone w maskach potrafią zatrzymać wiele zanieczyszczeń, ale istnieje jeden warunek ich skuteczności. Muszą być suche. Wydychana z płuc para wodna powoduje, że maska wilgotnieje i przestaje spełniać swoje zadanie. Jedynym wyjściem jest wtedy zmiana maski na nową. Suszenie nic nie da – raz zawilgotniały materiał na stałe traci swoje właściwości ochronne i nie nadaje się do dalszego użytku. Problem nie znika gdy nosimy materiałowe maseczki wielorazowe. Choć po użyciu nie trzeba ich wyrzucać, to należy zadbać o ich dezynfekcję. Aktualnie zaleca się ich pranie w wodzie z dodatkiem detergentu i o temperaturze co najmniej 60 stopni.

Na grafice poniżej możecie zobaczyć jak prawidłowo założyć i zdjąć swoją maseczkę.

Jak założyć maseczkę?

Jak nosić rękawiczki?

Mam wrażenie, że prawidłowe używanie rękawiczek jest znacznie trudniejsze od noszenia masek, z powodu naszej naturalnej tendencji do dotykania i sięgania po wszystko co nam aktualnie potrzebne. Przez to nieprawidłowe zachowanie można łatwo roznieść zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni rękawiczek i stworzyć niebezpieczeństwo dla siebie lub dla swoich bliskich. A więc, jak prawidłowo nosić rękawice ochronne?

Uznaj rękawiczki za rzeczy „brudne”, potencjalnie przenoszące na swojej powierzchni wirusy albo inne patogeny. Powstrzymajcie się więc od dotykania rzeczy „czystych” – telefonu (!), portfela, ubrań, urządzeń w domu a nawet klamek od samochodu. Wydaje się to trudnym zadaniem, a jednak jest możliwe do zrealizowania. Dobrym sposobem jest założenie jednej rękawiczki – wtedy jedną, „brudną”, ręką możecie dotykać potencjalnie zanieczyszczonych powierzchni, a drugą, „czystą”, na przykład obsługiwać telefon.

Regularnie sprawdzajcie czy rękawiczki nie są uszkodzone – wykonuje się je zwykle z cienkiego lateksu albo nitrylu, materiałów bardzo podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zauważycie, że rękawiczka uległa przedarciu, wyrzućcie ją, a przed założeniem nowej umyjcie lub zdezynfekujcie ręce.

Nauczcie się prawidłowo zakładać i ściągać rękawice – tak jak na grafice poniżej. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa! Jeśli nie macie w tym wystarczająco dużo wprawy, łatwo popełnić błąd, więc najlepiej przećwiczyć całą procedurę „na sucho”.

Jak nosić rękawiczki?

 

Dbajcie o swoje bezpieczeństwo

Przed nami jeszcze wiele tygodni (jeśli nie miesięcy) większych lub mniejszych ograniczeń. Zasady bezpieczeństwa mogą być czasami uciążliwe i trudne do spełnienia, ale nie powstały po to, żeby zrobić komuś na złość – opracowano je by ratować życia. Zdobądźcie się więc na jeszcze trochę wysiłku i bądźcie bezpieczni! Jeśli macie jakieś pytania, zawsze możecie je zadać w komentarzach, alvo przeczytać inne teksty dotyczące COVID-19.

 

 

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o medycynie, dołącz do mnie na facebooku 

Może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz