Medycyna

SZCZEPIONKA, ABORCJA, EPISKOPAT

20 kwietnia 2021
Szczepionka COVID19

Szczczepionka przeciwko COVID 19 nieustannie wywołuje kontrowersje. Kilka dni temu Konferencja Episkopatu Polski (KEP) stwierdziła, że dwa z dostępnych preparatów budzą „poważny sprzeciw moralny” i, jeśli istnieje taka możliwość, wierni nie powinni ich przyjmować. A więc co wywołało tak wielkie wątpliwości?

 

Szczepionka produktem linii komórkowej

Wykorzystywane w produkcji szczepionek wektorowych linie HEK 293 i PER.C6 są liniami ludzkich komórek zarodkowych. Do ich pobrania doszło po przeprowadzeniu aborcji. Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że zabieg indukowanego poronienia został wykonany z całkowicie innych wskazań, dziesięciolecia temu.

Właśnie fakt pochodzenia linii komórkowych wywołał tak wielkie poruszenie w KEP, skutkujące wydaniem stanowczych (znacznie ostrzejszych niż np. watykańskie) zaleceń.

 

Dlaczego ludzkie komórki zarodkowe?

Powodów, dla których konieczne jest wykorzystanie ludzkich komórek zarodkowych jest bardzo wiele. Związane są one z samą metodyką badań oraz z zapewnieniem gotowej szczepionce odpowiedniego profilu bezpieczeństwa.

Po pierwsze, do badań nad wirusami niezbędne są żywe komórki. Aby wyniki testów były wiarygodne, do badań nad chorobami człowieka można wykorzystać jedynie komórki pochodzące od ludzi. Historia pokazała, że próba wykorzystania materiału zwierzęcego niesie za sobą ryzyko przeniesienia innych infekcji wirusowych. Do takiego zdarzenia doszło w przypadku „żywej” szczepionki przeciwko polio. Wykorzystanie małpich komórek doprowadziło do zanieczyszczenia produktu wirusem SW40. Co więcej, szczepionki pozyskane ze zwierzęcych linii komórkowych stwarzałyby istotne ryzyko silnych reakcji alergicznych oraz prawdopodobnie miałyby mniejszą skuteczność.

Drugą kwestią jest „żywotność” linii. Aby cały proces był możliwy do przeprowadzenia, komórki muszą zachować zdolność do podziałów. Takie unieśmiertelnienie komórek najczęściej osiąga się poprzez ich transformację nowotworową. W przypadku szczepionek to rozwiązanie nie wchodzi w grę, z powodu ryzyka przeniesienia genów nowotworowych w szczepionce. Jedyną możliwą opcją pozostało więc wykorzystanie komórek zarodkowych.

 

Czy szczepionka zawiera komórki płodu?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Nie. Wirusy, namnażając się w komórkach, doprowadzają do ich całkowitego zniszczenia. Otrzymany preparat jest dodatkowo oczyszczany, co pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i substancji znajdujących się w podłożu. Pozwala to na osiągnięcie wyjątkowo czystej szczepionki o niskim potencjale do generowania alergii.

 

Tylko szczepionka przeciwko COVID?

Linie komórkowe były i są stosowane są w ogromnej liczbie badań przedklinicznych. Lekami, które przebadano w ten sposób były m.in. preparaty kardiologiczne, przeciwalergiczne, przeciwcukrzycowe, przeciwbólowe i antybiotyki. Dodatkowo, praktycznie każdy z nas zetknął się już ze szczepionką wyprodukowaną na bazie linii komórkowej – chodzi o szczepienia przeciwko różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz ospie wietrznej. Zdziwieni?

 

Kościół nie taki święty

Mam wrażenie, że Kościół jest jednym z najbardziej czarnych charakterów trwającej pandemii. Szeregowi księża prześcigają się w twierdzeniach urągających nauce i zdrowemu rozsądkowi, narażając ludzi na zakażenie i bezsensowną śmierć. W normalnej instytucji takie wypowiedzi powinny pociągać za sobą surowe konsekwencje, ale w tym przypadku przynoszą raczej poklask niż pogardę.

Myślę, że w głębi instytucjonalnego Kościoła jest coś obłudnego. Gorliwie nawołuje on do poszukiwania prawdy, samemu pogrążając się w coraz głębszym kłamstwie. Pedofilia wśród księży? Zamiatana pod dywan. Krycie przestępców? Karane co najwyżej przeniesieniem w inne miejsce. Do tego niejasne interesy (vide np. Lux Veritatis), mieszanie się w politykę i przekonanie o własnej bezkarności. Chyba nie tego oczekujemy od instytucji uzurpującej sobie prawo do nauczania jedynej objawionej moralności.

 

Źródła

  1. https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/250300,linie-komorkowe-hek-293-i-perc6
  2. https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/100056,etyczne-aspekty-szczepionek-uzyskiwanych-z-linii-ludzkich-komorek-zarodkowych
  3. https://lublin.se.pl/ksiadz-z-kul-przekonuje-ze-w-kosciele-nie-mozna-sie-zarazic-nieprawdopodobne-aa-ogof-WMkN-BrWF.html
  4. https://episkopat.pl/bp-wrobel-technologia-produkcji-szczepionek-astrazeneca-i-johnsonjohnson-budzi-powazny-sprzeciw-moralny/

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do kategorii medycyna.

 

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o medycynie, dołącz do mnie na facebooku

 https://www.facebook.com/30ucisniec/

grupie 30 uciśnięć – medycyna bez tajemnic

https://www.facebook.com/groups/497178084208741

i instagramie

https://www.instagram.com/30ucisniec.pl/

Może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw komentarz